nvista

Windows Vista'da Disk bölme

BİLGİ: Bu makale "Windows  Vista"da bir "Fiziksel" diski  "Mantıksal" disklere  nasıl bölebileceğinizi göstermeyi amaçlamaktadır.Diğer bir deyişle diskinizi  nasıl "Bölüntülere"  ayırabileceğiniz  anlatılacaktır.

NOT:
Yeni bir bölüntü oluştururken veri kaybı yaşamayacaksınız.Bu işlemi yapabilmek için bilgisayarda "Yönetici" olarak hesap açmanız gerekmektedir. 
ADIM 1

1- "Bilgisayarım" a sağ tıklayıp "Yönet" deyin.

2-Açılan "Bilgisayar Yönetimi" konsolundan "Disk Yönetimi" ni seçin.

3-Bölmek istediğiniz diske sağ tıklayıp "Birimi Küçült" deyin.4- Kısa sürecek bir hesaplama sürecinden sonra size ne kadarlık bir bölüntü oluşturabileceğinizi "MB" olarak verecek.
Verilen rakkamdan daha büyük bir bölüntü oluşturamazsınız fakat daha küçük bir bölüntü oluşturabilirsiniz.5- Üstteki ekranda istediğiniz miktarı girdikten sonra "Küçült" deyin.

Eğer burada yeterli bol alanınız olduğu halde bölünebilen miktar "0" olarak gözüküyorsa başka bir deyişle Vista diski bölmeyi reddediyorsa burayı okuyabilirsiniz.ADIM 2

Artık bölüntümüz tamamlandı fakat işlemi tamamlamak için bir kaç adıma daha ihtiyacımız var;

1- Yeni oluşturduğunuz bölüntüye sağ tıklayın ve "Yeni Bir Basit Bölüm Oluştur" deyin.2- Karşınıza çıkan sihirbaz  ekranında "İleri" deyin.3- Disk boyutunu girip "İleri" deyin. (Burada max. disk boyutunu girmek zorundasınız)4- Resimde işaretli yere tik koyduktan sonra yeni sürücünüze bir harf atayın. (Alttaki resim)5- Çıkan ekranda "Alttaki Ayarlarla Bu Diski Biçimlendir" i tikledikten sonra bölüntünüze istiyorsanız bir isim verin ve "Hızlı" biçimlendirmeyi seçin.6- Çıkan ekranda "Son" dedikten sonra artık bölüntünüz kullanıma hazır.


Sonuç:
Sadece C: bölüntüsüne sahip bir bilgisayarın işlemden sonraki hali;
C: ve D: bölüntüsüne sahip bir bilgisayarın D: bölüntüsü tekrar bölündükten sonraki hali;
Okumaya devam...

Sistem Aracları 6759872076221502823

Yorumlar

Arşiv

Twitter

item