nvista

Şifreleme Sertifikanızı Yedekleme-Geri Yükleme


BİLGİ: Windows Vista "Business", "Ultimate" veya  "Enterprise" versiyonlarından birini kullanıyorsanız Vista  size bir şifreleme hizmeti sunar.Bu hizmet ile şifrelediğiniz bilgilere ulaşabilmeniz için ilk şifreleme hizmetini kullanmaya başladığınızda bir sertifika oluşturulur.Bu sertifikayı kaybetmeniz durumunda bir daha şifrelediğiniz bilgilere ulaşamazsınız.

Senaryo: D:\ deki bilgilerinizi şifrelediniz ve işletim sisteminiz çöktü.Yeniden Vista yı kurduğunuzda eğer bu sertifikayı yedeklemediyseniz D:\  deki bilgilerinizin şifresini çözemezsiniz. 


İPUCU:
*Eğer senaryodakine benzer bir durum başınıza geldiyse ve yedeğiniz yoksa  Advanced EFS Data Recovery   adlı yazılımın 30 günlük deneme sürümünü kullanmayı deneyebilirsiniz.
*Yedeğinizi mutlaka güvenli bir yerde muhafaza edin.Pratik olması açısından cep telefonununzun SD kartını kullanabilirsiniz.NOT:
"Ultimate" sürümü kullanmadığım için tercüme "Vista"nın tercümesi ile birebir tutmayabilir.Bu durumda resimleri takip ediniz. 


YEDEK ALMA 

1-"Başlat Menüsü"nü açıp arama satırına  "certmgr.msc" yazıp "Enter"a basın.

2- Sol taraftan "Kişisel" klasörünün altındaki "Sertifikalar" klasörünü açın. (Alttaki resim)3- Sağ taraftaki sertifikaya sağ tıklayıp "Bütün görevler" ve "Çıkart" deyin. (Üstteki resim)
NOT: Birden fazla sertifika varsa hepsini yedeklemelisiniz.

4-Açılan sihirbaz arayüzünde "İleri" deyin. (Alttaki resim)5-Üstteki seçeneği işaretleyin. (Alttaki resim)6-"Kişisel bilgileri Al-Ver" şıkkını işaretleyin. (Alttaki resim)7- Bir şifre yazın ve onaylayın.(Alttaki resim)
NOT:Bu şifre olmadan bu yedeği geri yükleyemezsiniz.Bu yüzden unutmayacağınız bir şifre olmalı.8-Yedeğe bir isim verin ve "Gözat" yoluyla yedeği kaydetmek istediğiniz yeri gösterin ve "Kaydet" deyin. (Alttaki resimler)

9- "Son" deyin.10- "Tamam" deyin.


YEDEĞİ GERİ YÜKLEME 


1- "Başlat Menüsü"nü açıp arama satırına  "certmgr.msc" yazıp "Enter"a basın.

2- Sol taraftan "Kişisel" klasörüne sağ tıklayıp "Bütün görevler" ve "Al" deyin. (Attaki resim)3- Açılan sihirbaz arayüzünde "İleri" deyin. (Alttaki resim)4- "Gözat" yoluyla yedeğinizi gösterin. (Alttaki resimler)

5- Yedek alırken verdiğiniz şifreyi yazın ve "İleri" deyin. (Attaki resim)6- Alttaki şıkkı işaretleyip "İleri" deyin.7- "Son" ve "Tamam" deyin.
Okumaya devam...

Yedekleme ve geri yukleme 3416196211705540584

Yorumlar

Arşiv

Twitter

item