nvista

Veri Kurtarma: "Vista'yı Açamıyorsunuz!"

Çok sık olan bir olaydır; Windows açılmaz ama Hard diskte önemli verileriniz vardır, bunları kurtarsanız Windows'u yeniden yüklemeye -format atmaya-razısınızdır yada bir sebepten dolayı harici diskiniz Windows üzerinden açılmıyordur. Verilerinizin orada olduğunu biliyorsunuzdur ama Windows diski görmek için biçimlendirmekte ısrar ediyordur. İşte bu tip durumlar için Windows Vista veya Windows 7 yükleme diskini yada elinizde varsa Windows Repair disk'i (WinRE) kullanabilirsiniz.
Eğer probleminiz Windows 7 veya Vista'yı açamamaksa bu genellikle kolayca halledilebilecek bir sorundur. Format atmadan önce, öncelikle Başlangıç Onarımı'nı deneyin eğer sonuç alamazsanız MBR kaydını onarmayı deneyin. %99.9 sorununuz bu 2 adımdan biri ile çözülecektir;
Eğer sorununuz harici diskteki verileri görememekse ve harici disk, bir harici disk kutusunda ise bu diski bilgisayara takılı olan diskin yerine bilgisayara monte edin (Eğer Notebook kullanıyorsanız bununla ilgili ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz) ve alttaki adımları uygulayıp verilerinizi kurtardıktan sonra (Tabii mümkün olabilirse) tekrar orjinal hard diskinizi geri monte edin. Eğer harici diskiniz kendi orjinal kutusunda ise ve E-Sata arayüzü varsa bununla bağlamayı deneyin, muhtemelen Windows diski görecektir. Eğer görmezse ve veriler çok önemli ise disk kutusunu açmayı deneyebilir ve yukarıda anlattığım şekilde bilgisayara bağlayabilirsiniz. Ama bunun Harici Hard diskin garantisini geçersiz hale getireceğini unutmayın. Ayrıca sonuç almanız da garanti değildir.1- Bilgisayarı Windows Vista / Windows 7 Yükleme Diski ile veya WinRE ile başlatın.
2- Komut İstemi'ni seçin.


3- Komut istemi'ne notepad yazın ve Enter'a basın.


4- Bir Not Defteri açılacak. Ctrl + S tuşlarına bastığınızda bir Farklı Kaydet penceresi açılacak. 


5- Not Defteri ile açtığınızdan Farklı Kaydet,  .txt dosyalarını gösteriyor olacak. All Files'ı seçtiğinizde Hard diskteki veya harici diskteki  bütün verilere ulaşabileceksiniz. (Disklerde mekanik bir arıza olmaması ve verilerin silinmemiş olması durumunda) 


6- Bilgisayara bir harici medya (Usb bellek veya harici disk) takın ve kurtarmak istediğiniz verileri Copy/Paste (Kopyala/Yapıştır) yoluyla harici medyaya aktarın.


7- Eğer, 

a-) Harici diski bilgisayara taktıysanız çıkarın ve orjinal Hard diskinizi takın. Artık Windows üzerinden harici diski biçimlendirerek tekrar kullanabilirsiniz.

b-) Windows'u yeniden yükleyecekseniz (Format atacaksanız) WinRE ekranından çıkın ve kuruluma devam edin;
Hepsi bu...


...

Okumaya devam...

Sorunlar 1690144949230043158

Yorumlar

Arşiv

Twitter

item