nvista

Bir diski veya bölüntüyü bir klasöre bağlamak


Eğer dilerseniz bir diski yada bölüntüsünü kendi kullanıcı isminiz altında ki bir klasöre bağlayabilir ve bu diski veya bölüntüyü kendi hesabınız altında boş bir klasör gibi kullanabilirsiniz.  
 İPUCU: 
Bu diske yada bölüntüye bir harf atamazsanız "Bilgisayarım"dan ulaşılamaz.Bu durumda bu diske veya bölüntüye ulaşmanın tek yolu sizin hesabınız altında ki bu diski veya bölüntüyü bağladığınız klasör olacaktır.Yani çoğu kişinin yedeklemeler ve arşiv için kullandığı  "D:" bölüntüsü benzeri bir bölüntüyü kendinize özel olarak oluşturabileceksiniz ve buna diğer kullanıcılar erişemeyecekler.

NOTLAR: 
Bağlı sürücüler, verilerinize erişimi kolaylaştırır,  veri depolamada  esneklik sağlar.
Aşağıda, bağlı sürücüleri kullanabileceğiniz başka örneklere yer verilmektedir:
  • Geçici dosyalarınız için ek disk alanı sağlamak üzere "C:\Temp" klasörünü bir bağlı sürücü yapabilirsiniz.
  • "C "sürücüsünde boş alan azaldığında, "Belgelerim" klasörünü daha fazla disk alanı olan başka bir sürücüye taşıyabilir ve sonra da "C:\Belgelerim" olarak bağlayabilirsiniz.
  • Sürücüyü bağladığınız klasörün boş olması ve  "NTFS" biriminde bulunması gerekir.  SÜRÜCÜ HARFİ VERMEDEN YENİ BİR BÖLÜNTÜ OLUŞTURMAK VE BUNU KLASÖRE BAĞLAMAK;

1-Öncelikle kendinize yeni bir bölüntü oluşturun.
ÖNEMLİ NOT: Linkteki makalede sadece "Adım 1"i uygulayın. 2. Adım a geçmeyin.Buradan devam edin. 

2-Oluşturduğunuz bu yeni bölüntüye sağ tıklayıp "Yeni bir basit birim oluştur" deyin.3- Açılan sihirbaz ekranına "Devam" deyin.4- Ayırmak istediğiniz bölüntünün alanını belirleyin.5-  "Aşağıdaki boş NTFS klasörüne bağla"yı işaretledikten sonra "Gözat"a tıklayın.6- "Gözat" ağacında bağlı klasörü oluşturacağınız lokasyona ilerleyip dilediğiniz yere geldiğinizde "Yeni klasör" butonuna tıklayın.
(Veya önceden dilediğiniz yerde bir boş klasör oluşturup onu gösterebilirsiniz.)7- Klasöre bir isim verin ve "Tamam" deyin.8- "Devam" deyin.9- Bölüntüye bir isim verin ve "Hızlı format"ı işaretleyin.10- "Son" deyin.11- Artık klasöre bağlanmış bir bölüntünüz var.

HALİ HAZIRDA VAR OLAN VE SÜRÜCÜ HARFİNE SAHİP OLMAYAN BİR BÖLÜNTÜYÜ BAĞLAMAK;

12- "Bilgisayarım"a sağ tıklayıp "Yönet" deyin.

13- Açılan "Bilgisayar Yönetimi" konsolundan "Disk yönetimi"ni  seçin.

14- Orta kısımdaki bölüntü veya disklerden klasöre bağlamak istediğinize sağ tıklayıp "Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir" deyin.15- "Ekle" butonuna tıklayın.16- "Aşağıdaki boş NTFS klasörüne bağla"yı işaretledikten sonra "Gözat"a tıklayın.17- "6. ve 7. Adım"ı tekrarlayın.HALİ HAZIRDA VAR OLAN VE SÜRÜCÜ HARFİNE SAHİP  BİR BÖLÜNTÜYÜ BAĞLAMAK;

1812,13 ve 14. Adım"ları uygulayın.19- "Ekle" butonuna tıklayın.20- "Aşağıdaki boş NTFS klasörüne bağla"yı işaretledikten sonra "Gözat"a tıklayın.21- "6. ve 7. Adım"ı tekrarlayın.GERİ DÖNÜŞ 

(Kaldırırken sürücü harfinin olup olmaması adımları değiştirmiyor.Her iki durumda da aynı adımları uyguluyorsunuz)

2212-13 ve 14. adımları uygulayın.

23- Bağlı klasörü bulup "Kaldır" deyin.

24- Onay verin.25- Artık klasörü silebilirsiniz.
(Eğitimin en üstündeki resim)


Okumaya devam...

Sistem Aracları 1821422158385231068

Yorumlar

Arşiv

Twitter

item