nvista

"DNS" Önbelleğini Temizlemek


Eğer adresi doğru yazdığınıza  ve bağlanmak istediğiniz sitenin çalıştığına  emin olduğunuz halde siteye bağlanamıyorsanız DNS önbelleğini temizlemeniz sorununuzu çözebilir.

NOTLAR:

  • DNS (Etki Alanı Adı Sistemi) nedir?

Web sitelerinin Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicisi (URL) denilen bir kolay adresi ve bir IP adresi vardır. Kullanıcılar web sitelerini bulmak için URL'leri, bilgisayarlar ise IP adreslerini kullanır. DNS URL'leri IP adreslerine dönüştürür (veya tam tersi). Örneğin, web tarayıcınızdaki adres çubuğuna non-pasaran.blogspot.com  yazdığınızda, bilgisayarınız DNS sunucusuna bir istek gönderir. DNS sunucusu URL'yi IP adresine dönüştürerek bilgisayarınızın blogumu bulabilmesini sağlar.

  • DNS önbelleği nedir?

Web tarayıcınıza web adresi yazıp, sonra ENTER tuşuna bastığınızda, DNS sunucusuna sorgu gönderirsiniz. Sorgu başarılı olduğunda istediğiniz web sitesi açılır; başarılı değilse bir hata iletisi görürsünüz. Bu başarılı ve başarısız sorguların kaydı, bilgisayarınızda DNS önbelleği denilen geçici bir depolama konumunda depolanır. DNS, DNS sunucusuna sorgu göndermeden önce mutlaka önbelleği denetler ve sorguyla eşleşen bir kayıt bulursa, sunucuya sorgu göndermek yerine bu kaydı kullanır. Bu, sorgu işlemlerini hızlandırır, ağ ve Internet trafiğini azaltır.

  • DNS önbelleğini nasıl temizlerim?

DNS önbelleğini temizlemek, DNS'nin önbellekte depolanan bilgileri kullanmak yerine DNS sunucusuna sorgu göndermesine neden olur. Yazdığınız web adresi doğru olduğu halde sürekli hata alıyorsanız, DNS önbelleğini temizlemek isteyebilirsiniz.
Yönetici haklarına sahip bir Komut İstemcisi açın.

1- Komut satırına ipconfig /flushdns yazıp "Enter"a basın.

2-Başarılı olduğunuza dair "DNS çözücü önbelleği başarıyla temizlendi" mesajını almışsanız işlemi başarı ile gerçekleştirdiniz demektir.Eğer bu mesajı alamazsanız "1. Adım"ı tekrarlayın.3-  Eğer DNS belleğinin içeriğini görmek istiyorsanız komut satırına ipconfig /displaydns yazıp "Enter"a basın.
Okumaya devam...

Sorunlar 4825239299570468705

Yorumlar

Arşiv

Twitter

item