nvista

Sanal Belleği Başka Bir Sabit Diskte Oluşturmak

 BİLGİ: Bilgisyarınızın belleği(Ram)bilgisayarda yürütülen operasyonlar için kimi zaman yetersiz kalır.Böyle zamanlarda "Windows Vista" sabit diskin üzerinde yarattığı bir sanal belleği kullanır."Ram" le bu sanal bellek arasında sürekli bir veri alışverişi olur.Bu sanal belleğin adresi şudur: C:\pagefile.sys  "Windows Vista"nın performansını arttırmak için bu sanal belleği ikinci bir sabit diskte oluşturabilirsiniz.
NİYE?: Bu sanal bellek "Windows Vista"nın kurulu olduğu sabit diskte olduğu zaman -ki normalde böyledir- bu sanal bellek ve ram arasındaki iletişim sabit diskin zaten sınırlı olan okuma-yazma hızıyla gerçekleşir.Fakat işletim sistemi ve diğer programlar da aynı sabit diski kullandığı için bu okuma yazma hızını paylaşırlar.Bu da kimi zaman yavaşlamalara sebep olur.Oysa ikinci bir diskte sanal belleği oluşturduğunuz zaman bu diskin bütün okuma yazma-hızı sanal belleğin hizmetinde olacaktır.Bu uygulama performansı %5 ila %10 arasında arttıracaktır.


 UYARI!
* Burada bahsedilen bölümlenmiş diskin bir diğer parçası değildir.Bu işlemi uygulayıp verim alabilmeniz için fiziksel olarak ikinci bir diskinizin olması gerekir.
* Bu disk kesinlikle "Windows Vista"nın kurulu olduğu diskten yavaş olmamalıdır.1- "Bilgisayarım" a sağ tıklayıp "Özellikler" deyin.

2- "Gelişmiş Sistem Ayarları"nı seçin.

3- "Gelişmiş" sekmesindeki "Performans" kısmının "Ayarlar"ına tıklayın.4-"Gelişmiş" e tıklayın ve "Sanal Bellek" ten "Değiştir"i seçin.5-En üstteki "Tüm Sürücülerde Disk Belleği Dosyası Boyutunu Otomatik Yönet" teki işareti kaldırın.6- Listeden diğer diskinizi seçin.

7-Eğer sanal bellek boyutunu siz ayarlamak istiyorsanız;

* "Özel boyut"u  seçin.
* "Başlangıç Boyutu"nu seçin. (İdeal rakam Ram inizin 300mb fazlasıdır.Örn.2gb ram için 2348 mb yazın)
* "En Büyük Boyut"u seçin. (İdeal rakam ram inizin 2.5 ila 3 katıdır örn.6072mb)* "10. Adım"a gidin.

8-Sanal bellek boyutunu sistemin ayarlamasını istiyorsanız;

Tekrar "Tüm Sürücülerde Disk Belleği Dosyası Boyutunu Otomatik Yönet" i işaretleyin.

9- "C:" deki sanal belleği "Disk Belleği Dosyası Yok"u işaretleyerek silin.

NOT:Bunu yapmadan önce mutlaka işlemin başarılı olduğundan emin olun yani en azından bir diskte sanal bellek olmalı yoksa sistemin hızı dramatik bir düşüş gösterebilir.

10
- "Ayarla" butonuna basın.

11- Bu pencereye ve daha önce açtığınız tüm pencerelere "Tamam" deyin ve "Yeniden Başlat" ı seçin.

Eğer sanal bellek büyüklüğünü manuel ayarladıysanız ve ileride düşük sanal bellek uyarısı alırsanız aynı adımları uygulayarak verdiğiniz değeri arttırın yada sistemin boyutu otomatik ayarlamasını sağlayacak şekilde ayarlayın.


Okumaya devam...

Optimizasyon 8370178332987550061

Yorumlar

Twitter

item