nvista

Ağın Bant Genişliğini Arttırma

Windows Vista varsayılan olarak internet bağlantınızın %80'ini kullanır.Geriye kalan %20 "Quality of Service" kısaca "QoS" tarafından kullanılır.Normalde bu gerekli bir uygulamadır.Çünkü eğer bant genişliğini bir şekilde tamamen kullanıyorsanız o sırada gönderilmesi önemli olan bir veriyi hattın dolu olmasından dolayı gönderemeyeceksiniz.Şöyle  bir örnekte verilebilir. Voip destekli bir ağda hattınız yoğun ise voip paketlerini gönderemiyorsunuz yada gecikmeli gönderiyorsunuz. Burada hatırlamamız gereken bir ayrıntı voip paketlerinin en basitinden web istekleri gibi beklemeye çok fazla tahammülünün olmadığıdır. (Düşünsenize biriyle telefonda konuşurken seslerin 10 saniye sonra geldiğiniHavalı). Bu nedenle Voip ve e-posta trafiği gibi önceliğe sahip paketleri bir şekilde belirtip bunlarla alakalı bir paket  geldiğinde üstünlük durumuna göre paketlerin gönderilmesi gerekir.İşte  "QoS" burada devreye girer ve kendine ayrılan %20 lik bant genişliğini kullanarak bu hizmetlerin aksamamasını sağlar.Peki ya voip hizmetleri kullanmıyorsanız ya da 40 yılda bir e-posta gönderiyorsanız?

(Burada bir yanlış anlama oluşabileceğini düşünüyorum.Siz QoS i tamamen kapatsanız bile bu mail gönderemeyeceğiniz veya skype'ta konuşamayacağınız anlamına gelmez.Sadece bu hizmeti kapatmanız durumunda-yani bu hizmete ayrılan %20 bant genişliğini iptal etmeniz durumunda-bile sadece çok yoğun internet trafiği yaşamanız durumunda (örn.torrent dosyaları indirme durumunda) gecikmeler yaşayabilirsiniz.Ayrıca streaming uygulamalarının bundan etkileneceğinide göz önünde bulundurun.Yani online oyun oynuyorsanız performans kaybı yaşayabilirsiniz.)

 İşte o zaman bu bant genişliğini azaltmanız internet hızınızı arttıracaktır. "QoS"  Windows Vista'da varsayılan olarak etkindir. (Alttaki resim)METOD 1

UYARI:Bu metod yanlızca  Vista Business, Ultimate ve Enterprise sürümleri içindir! Eğer Vista Home Basic veya Home Premium sürümünü kullanıyorsanız metod 2 yi uygulayın

1-Başlat menüsünü açıp arama satırına "gpedit.msc" yazıp "Enter" a basın.

2-Sol taraftan Computer Configuration/ Administrative Templates and Network/ QoS Packet Scheduler yolunu izleyin.

3-Sağ taraftaki " Limit reservable bandwidth" e sağ tıklayıp "Özellikler" deyin. (Alttaki resim)4-Varsayılan ayarlara getirmek için;

"Etkin değil" veya "Yapılandırılmamış" ı seçin ve "Tamam" deyin.
NOT:Bu seçeneklerden birini işaretlediğinizde Windows Vista default ayarlarını kullanacaktır.

5-Değiştirmek için;

"Etkin"i işaretleyin ve altta "%" olarak istediğiniz rakamı girin. (Alttaki resim)
NOT:Değer olarak "0" ı girdiğinizde "QoS" serisini kapatmış oluyorsunuz.6-"Tamam" deyip açık pencereleri kapatın.

7- Bilgisayarı yeniden başlatın.


METOD 2

NOT: Bu metod bütün Vista versiyonların da çalışır

1-Başlat menüsünü açıp arama satırına " regedit" yazıp "Enter" a basın.

2- Kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows yolunu izleyin.

3-Sol kısımdan "Windows" a sağ tıklayıp "Yeni" ve  "Anahtar" deyin. (Alttaki resim)4-"Psched" yazın ve "Enter" a basın. (Alttaki resim)5-Sağ taraftaki boş bir alana sağ tıklayın ve "Yeni" " DWORD (32-bit) Değeri" deyin.

6- "NonBestEffortLimit " yazın ve  "Enter" a basın. (Alttaki resim)7- "NonBestEffortLimit"e sağ tıklayın ve "Değiştir" deyin.

8- Çıkan ekranı alttaki resimdeki gibi ayarlayın ("O" dan başka bir değerde verebilirsiniz "5"gibi "10" gibi)9- "Kayıt Defteri"ni kapatın ve bilgisayarı tekrar başlatın.

Okumaya devam...

Optimizasyon 4538191383932540093

Yorumlar

Twitter

item