nvista

Disk Hata Denetimi (chkdsk) Nedir, Nasıl Çalışır?


BİLGİ: Chkdsk (Chkdsk.exe), birimlerdeki sorunları denetleyen bir komut satırı aracıdır. Araç hata bulursa onarmaya çalışır. Örneğin, Chkdsk aracı bozuk bölüm, kayıp küme, çapraz bağlanmış dosya ve dizin hatalarına ilişkin sorunları onarabilir. Chkdsk aracını kullanmak için yönetici  olarak oturum açmanız gerekir. 
NOTLAR:


  • Chkdsk çalıştırıldığında, bir birime öncelikli erişim gerektirir. Bu nedenle, denetlemek istediğiniz disk sürücüsünde bir veya daha fazla dosya açıksa, Chkdsk aracı bilgisayarı bir sonraki başlatmanızda disk denetimi yapılmasını zamanlamak isteyip istemediğinizi sorar.
  • Dosya ve klasör sayısına, birimin boyutuna, disk performansına ve işlemci ve bellek gibi kullanılabilir sistem kaynaklarına bağlı olarak, Chkdsk aracının çalışması uzun sürebilir.
  • Salt okunur moddayken Chkdsk bilgileri doğru bildirmeyebilir.
Eğer alttaki adımları uygulamanıza rağmen hata denetimi(chkdsk) bilgisayar açılışında çalışmıyorsa "Chkdsk açılışta çalışmıyor-Her açılışta çalışıyor" isimli makalemi okuyabilirsiniz.
BİRİNCİ YOL:Windows arayüzünden;


1- "Bilgisayarım"ı açıp hard diskinize sağ tıklayın ve "Özellikler" deyin.

2- "Araçlar" sekmesinden Hata denetimindeki "Şimdi denetle"ye tıklayın.3- Açılan pencerede iki seçeneği de işaretlediğinize emin olun ve "Başla" deyin.4- Şimdi bir bilgi penceresi açılacak buradan Bir daha ki açılışa zamanla deyip "Tamam" deyin.

5- Artık bilgisayarınızın bir daha ki açılışında Hata denetimi gerçekleştirilecek.
İKİNCİ YOL:Komut istemcisi ile;


1Yönetici haklarına sahip bir komut istemcisi açın.

2- "chkdsk C:" temel komuttur.Buna eklenecek ilave komutlarla değişik işlemler yapılabilir.
Chkdsk aracını salt okunur modda çalıştırmak için, komut isteminde chkdsk yazın ve ENTER tuşuna basın.
 
Eğer C: dışında bir diskte hata denetimi yapmak istiyorsanız o diskin harfini yazın Örn:
chkdsk E:

  • chkdsk C: /f   Birimdeki bozuk bölümleri taramadan hataları onarmak için, komut isteminde chkdsk birim:/f yazın ve ENTER tuşuna basın.


  • chkdsk C: /r   : Hataları onarmak, bozuk bölümleri bulmak ve okunabilen bilgileri kurtarmak için, komut isteminde chkdsk birim:/r yazın veENTER tuşuna basın. 

  • chkdsk C: /i   : Diski daha hızlı ama daha özensiz denetler.

  • chkdsk C: /c  : Klasör yapısında ki döngülerin denetlenmesini atlar.

3- Dilediğiniz komutu girdikten sonra "Y" yazıp onaylayın ve Hata denetiminin yapılması için bilgisayarı yeniden başlatın.

Okumaya devam...

Sistem Aracları 7230278680560166159

Yorumlar

Arşiv

Twitter

item