nvista

sfc / (System File Checker) Nedir, Nasıl Çalışır, Komutlar


sfc /(System File Checker)  sistem dosyalarının değiştirilip değiştirilmediğini veya hasar görüp görmediğini kontrol eden gerektiğinde bunu onarmaya çalışan bir sistem aracıdır.Bu makalede bu aracı kontrol etmek için kullanılabilen komutları ve ne işe yaradıklarını göreceğiz.


NOT: Eğer sfc başlamazsa veya işlemi sonlandıramazsa "Güvenli Mod" da çalıştırmayı deneyin.

1Yönetici haklarıyla bir komut istemcisi açın.

2- Yapmak istediğiniz işleme göre alttaki komutlardan birini yazın ve "Enter"a basın.

  •     sfc /scannow -  Bütün korunmuş sistem dosyalarının bütünlüğünü kontrol eder ve gerektiği takdirde onarır.  •  sfc /verfyonly  -  Sadece sistem dosyalarını tarar ve bir rapor çıkarır

        Sağlam olduğunda; Problem olduğunda ise;


bunun bir raporunu  C:\WINDOWS\LOGS\CBS\CBS.LOG  adresine yazar.Bunu okuyabilmek için komut satırına findstr /c:"[SR]" %windir%\logs\cbs\cbs.log >%userprofile%\Desktop\sfcdetails.txt yazıp "Enter"a basın. Masaüstü'nde bir metin belgesinde detayları bulacaksınız. İşiniz bittikten sonra bu raporu silebilirsiniz.  •         sfc /scanfile=(dosyanın tam adresi) - Bu komutla sadece belli bir dosyayı tarayabilirsiniz.Örneğin;
             sfc /scanfile=C:\Windows\System32\kernal32.dll

  •       sfc /verifyfile=(dosyanın tam adresi) - Bu komutla sadece belli bir dosya için rapor oluşturmasını isteyebilirsiniz.

  •       sfc /?   - Bu komut ise sfc üzerinde kullanabileceğiniz komutların bir listesini açıklamalarıyla beraber verir

 


3- Bu işlemler biraz zaman alabilir sabırlı olun.

4- Bittiğinde komut istemcisini kapatın.
Eğer hizmeti başlattığınızda alttaki hatayı alıyorsanız alttaki adımları izleyin.1- "Başlat Menüsü"nü açıp arama satırına services.msc veya hizmetler yazıp "Enter"a basın.

2- Açılan "Hizmetler" penceresinde "Windows Modül Yükleyicisi"(Trustedinstaller)ni bulup sağ tıklayın ve "Özellikler" deyin.

3-"Başlangıç Türü"nü "Elle"ye getirin.

4- "Tamam" deyin.Trustedinstaller hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.


Okumaya devam...

Sorunlar 2558475425300140884

Yorumlar

Arşiv

Twitter

item