nvista

Veri Kurtarma : Vista'yı açamıyorsunuz-2


Daha önce bilgisayarınızı hiç açamadığınız durumlarda bilgilerinizi nasıl kurtaracağınızla ilgili bir makale yazmıştım. (Dosyalarınızı yedekleme:Vista'yı açamıyorsunuz!) Şimdi birinde başarısız olmanız durumunda diğerini kullanabilmeniz amacı ile ikinci bir yol daha göstereceğim.


1- Buradan Ubuntu Live Cd yi indirin ve indirdiğiniz imaj dosyasını Nero,ImgBurn veya uygun başka bir programla bir CD ye yazın.(Altta ImgBurn resimleri var)


2- Bu oluşturduğunuz CD den sistemi "Boot" edin.Karşınıza alttaki ekran çıkacak.3- "Try Ubuntu without any change to your computer" seçeneğini seçin.

4- Ubuntu başladığında Places/Computer yolunu izleyerek Sabit diskinize ulaşın.
5- Aynı Windows da olduğu gibi burada sabit diskinizi veya disklerinizi göreceksiniz.Üzerine çift tıklayın.Şansınız varsa açılacak ve probleminiz hallolacaktır.6- Fakat büyük bir ihtimalle "Unable to mount the volume" şeklinde bir uyarı alacaksınız.
Bunun sebebi sisteminiz çöktüğü için Windows'un diski temiz bir şekilde kapatamamış olması.7- Şimdi "Details" butonuna basarak pencereyi genişletin ve kapatmayın.Bu pencerede yazılanlar bize lazım olacak.

8- Şimdi Ubuntu'da  Applications\Accessories\Terminal  yolunu izleyip yeni bir terminal açın.

9- Şimdi Linux terminolojisinde "root" olarak bilinen yönetici moduna geçmemiz gerekiyor.Bunun en basit yolu sudo /bin/bash komutunu kullanmak.

10- Şimdi sabit diskimizi "Mount" edebileceğimiz(Takabileceğimiz) bir dizin oluşturmamız gerekiyor.Tam komutu yazmak oldukça karışık. O yüzden bu komutu girin: mkdir /media/disk

11-Şimdi can alıcı noktaya geldik.Ubuntu'ya zoraki de olsa diskin denetimini eline almasını söylememiz gerekiyor.Bu komutuda biraz evvel açık bıraktığımız pencereden alıyoruz.
(Madde 7 nin altındaki resim:Choice 2:İf you don't have....)

mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /media/disk -o force

12-Eğer diskiniz "NTFS" değil de "FAT32" ise gireceğiniz komut bu; mount -t vfat -o umask=000 /dev/sda1 /media/disk

Bütün bu aşamaları alttaki resimde görebilirsiniz.


Eğer diskiniz "NTFS"mi yoksa "FAT32"mi bunu bilmiyorsanız  fdisk -l  komutunu kullanarak öğrenebilirsiniz.

13- Bu aşamada artık diski açabilirsiniz.
Artık verilerinizi harici bir medyaya aktarabilirsiniz.


Okumaya devam...

Sorunlar 601533065922709960

Yorumlar

Twitter

item