nvista

"Kayıt Defteri"ni Yedekleme-Geri Yükleme


BİLGİ:Kayıt defterinde yapacağınız değişikliklerden önce duruma göre tamamının veya bir bölümünün veya tek bir anahtarın yedeğini almak size herhangi bir hata yapmanız durumunda kolayca hatanızı telafi etme imkanı sağlayacaktır.UYARI: 
Eğer kayıt defterinin tam bir yedeğini alırsanız bu yedekten sonra kayıt defterine eklenen anahtar ve değerler bu yedekten geri yükleme yapmanız durumunda etkilenmeyecektir.Hatta bu durum sisteminizin kararsızlaşmasına sebep olabilir.Bu yüzden izleyeceğiniz yöntem şu olmalıdır:

  • Kayıt defterinde yapacağınız bir değişiklikten önce yedek alın.
  • Değişikliği yapın.
  • Eğer herşey yolundaysa yedeği silin.
  • Bu sizin eski bir yedeği yükleyerek hata yapmanızın önüne geçecektir.YEDEKLEME;


BİRİNCİ YOL;
SİSTEM GERİ YÜKLEME NOKTASI OLUŞTURMAK 


Bu kayıt defterinin komple bir yedeğini almanın en iyi yoludur.Böylece bütün sistem dosyalarıyla beraber kayıt defteri de yedeklendiği için her hangi bir çakışma yaşanması olası değildir.


İKİNCİ YOL;
BÜTÜN KAYIT DEFTERİNİ YEDEKLEMEK


Kayıt defterini açıp "Dosya" menüsünden "Ver"i seçin.Açılan "Gözat" penceresinde sol alt taraftan "Tümü"nü işaretleyip yedeğinize bir isim verin.Dosya tipi içinde ".reg" tipini seçin.


ÜÇÜNCÜ YOL;
BİR DALI VEYA ANAHTARI YEDEKLEMEK


Yedeklemek istediğiniz "Dal"a veya "Anahtara" sağ tıklayıp "Ver"i seçin.İkinci yoldaki adımları tekrarlayın.

GERİ YÜKLEME;


BİRİNCİ YOL;
SİSTEM GERİ YÜKLEMEYİ KULLANMAK


Bu kayıt defterinizi komple geri yüklemenin en iyi yoludur.Kayıt defteri ile ilgili bir hata yaptığınızda bu hatadan önceki bir tarihe sistem geri yükleme yaparak kayıt defterinizi sorunsuz haline geri getirebilirsiniz.Ancak bu yöntemin sadece kayıt defterini değil bütün sistemi geri yükleyeceğini unutmayın.


İKİNCİ YOL;
BÜTÜN KAYIT DEFTERİNİ GERİ YÜKLEMEK


1-Sisteminizi yeniden başlatıp "Gelişmiş Başlangıç Seçenekleri"ni açın.
(Çoğu bilgisayarda bu menüye "F8 " ile ulaşılır)2- Veya Vista Kurulum Dvd'niz ile "Boot" edip kurtarma seçeneklerini açın.3- Komut istemcisini açın.(Üstteki resimler)
NOT:Bunu yapmamızın sebebi tüm kayıt defterini çoğu anahtar o anda kullanıldığı için Vista arayüzünden geri yükleyemezsiniz.Denerseniz erişim reddedilecektir.

4- Komut satırına diskpart yazın ve "Enter"a basın.

5-  list volume yazıp "Enter"a basın.

6-Burada Vista'nın hangi bölüntüde kurulu olduğuna bakın.
NOT:Buna bakmamızın sebebi eğer bilgisayarınızda iki veya daha fazla işletim sistemi yüklüyse Vista'nın kurulu olduğu bölüntü isim değiştirmiş olabilir.Yani "C:" de kurulu olan Vista burada farklı bir harf ile gösteriliyor olabilir.

7exit yazıp "Enter"a basın.

8- Aynı komut satırına regedit /s (Buraya yedeğinizin bulunduğu yerin tam adresini yazın) 
Örneğin masaüstüne kaydettiyseniz;  regedit /s C:\Kullanıcılar\Nonpasaran\Masaüstü\Registry Backup.reg gibi...9- Komut istemcisini kapatıp bilgisayarı yeniden başlatın.


ÜÇÜNCÜ YOL;
BİR DALI VEYA ANAHTARI GERİ YÜKLEMEK
 

".reg" ile biten yedeğinize sağ tıklayıp "Birleştir" deyin. Çıkan onay kutusuna onay verin.

Eğer işlemin başarısız olduğuna dair bir mesaj alırsanız;

Kayıt defterini açıp "Dosya" menüsünden "Al"ı seçin. Gözat penceresinden yedeğinizi bulup gösterin. "Kaydet" deyin.Okumaya devam...

Yedekleme ve geri yukleme 5480675927103015627

Twitter

item